Technologia
Produkcja transferów DTF pozwala na pominięcie lub zredukowanie niedogodności towarzyszących nadrukom bezpośrednim na tekstyliach. W przypadku DTF koszulki nie wymagają wcześniejszego pokrycia pretreatmentem, a nadruk jest mniej wrażliwy na jakość bawełny, na którą jest aplikowany. Kolejną zaletą transferów DTF jest możliwość aplikacji na tekstylia inne niż bawełna, tj. poliestry i różne mieszanki. Ograniczeniem nie jest również kształt zdobionego produktu – przy użyciu odpowiedniej prasy termicznej możemy zaaplikować transfer DTF np. na czapkach z daszkiem, co jest bardzo trudne w druku DTG. Produkcja transferów umożliwia wydruk wielu niewielkich obrazów w jednym czasie. Ponadto, transfer DTF jest tańszy od wydruku w technologii DTG takiej samej wielkości, a jednocześnie jest bardziej elastyczny.
Transfer DTF – zdobienie odzieży nigdy nie było prostsze
Na przełomie 2019 i 2020 rozpoczęła się ogólnoświatowa pandemia. Od wielu miesięcy jest to temat numer jeden we wszystkich mediach. Wiele branż zostało zmuszonych, aby się zatrzymać, a ludzie zaczęli szukać sposobu na przetrwanie. Nasze życie przeniosło się do Internetu i wszystko wskazuje na to, iż właśnie dzięki tej aktywności technologia DTF dała się szerzej poznać. Znaleziona w dalekich zakamarkach świata zebrała całą atencję rynku i rewolucjonizuje sektor zdobienia tekstyliów.
Obserwatorzy rynku doskonale wiedzą, że nie przestaje on rosnąć. Nawet w tym trudnym okresie, firmy z tego sektora radziły sobie całkiem dobrze. Technologie cyfrowe jak sublimacja, DTG, czy transfery tonerowe stosowane zamiennie lub razem z technologiami analogowymi, jak sitodruk czy folie termotransferowe, pozwalają zdobić miliony tekstyliów każdego roku. Wydawało by się, że na rynku nie ma już miejsca na wielką rewolucję. A jednak. Fakt, że nie ma jednej, uniwersalnej technologii powodował, że kilka ww. technologii musiało się uzupełniać i wzajemnie niwelować swoje ograniczenia.
DTF – rewolucja na rynku zdobienia tekstyliów.
DTF to technologia, która pokonuje wiele ograniczeń wymienionych wcześniej technik zdobienia. Pełnokolorowe nadruki bez wycinania, bez obierania, czasochłonnej i kosztownej przygotowalni, dostępne są „od ręki”. Powstają w technologii cyfrowej, co umożliwia produkcję pojedynczych transferów. Użyty klej pozwala na stosowanie technologii na różnych tekstyliach takich, jak bawełna, poliester i mieszanki. Klej sprawia również, że transfery są bardzo elastyczne i mają ponadprzeciętną odporność na pranie. Wszystko to powoduje, że w ostatnich miesiącach obserwujemy stale rosnące zainteresowanie technologią DTF. Przyjrzyjmy się, na czym ona polega.
Co to jest DTF?
Transfer DTF (Direct to Film) to przygotowanie transferu z cyfrowego obrazu, wydrukowanego w technologii pigmentowej. Drukując na specjalnej folii oraz stosując sypki klej, przy użyciu prasy termicznej, jesteśmy w stanie przenieść cały wydrukowany obraz na tkaninę.
W związku z tym, że transfery DTF można drukować na drukarkach pigmentowych, technologia jest rozwiązaniem na każdą kieszeń. Drukarki typu desktop, profesjonalne drukarki do druku bezpośredniego, czy drukarki rolowe mogą z powodzeniem zostać zaadaptowane do produkcji transferów. Niewielkie drukarki biurkowe to dobre rozwiązanie na start, drukarki DTG wykorzystane do druku na folii to sposób na rozwój biznesu, a adaptacja drukarek rolowych to pomysł na zwiększenie możliwości produkcyjnych.
Najczęściej zadawane pytania
Jak zrobić nadruk DTF?
Proces tworzenia nadruku rozpoczyna się od umieszczenia w drukarce DTF rolki z folią przeznaczoną do zadruku w tej technologii. Po wybraniu grafiki do druku, maszyna nanosi na folię warstwę kolorowego oraz białego atramentu. Następnie, na zadrukowaną powierzchnię nakładana jest druga warstwa, składająca się z kleju proszkowego. Zanim folia wyjedzie z drukarki DTF, ostatnim etapem jest żelowanie nadruków w tunelu suszącym. Po naniesieniu wszystkich warstw, gotowa do termotransferu folia wyjeżdża z drukarki i jest automatycznie nawijana na rolkę.
Gdy mamy tak przygotowany wzór, możemy przejść do transferu na wybrane podłoże, głównie DTF stosujemy na tekstyliach, ale podłoża, na które możemy transferować wydruki są bardzo różne. Zadrukowaną folię pozycjonujemy na docelowym produkcie (np. koszulce), a następnie wgrzewamy za pomocą prasy termotransferowej. Od tego momentu nadruk DTF jest już połączony z materiałem, po transferze w zależności od rodzaju folii możemy ją odseparować od podłoża na zimno, ciepło lub gorąco od razu po otwarciu prasy. Aby uzyskać najlepszy efekt druku, zalecamy wykonanie post-pressingu, który polega na 10-15 sekundowym dogrzaniu nadruku, uprzednio przykrytego papierem teflonowym lub papierem siliconowanym w zależności od tego na jakim efekcie wykończenia nam zależy – czy ma to być mocny błysk czy półmat. Ten proces sprawia, że nadruk zostanie lepiej osadzony i w efekcie stanie się bardziej wytrzymały.
Co jest potrzebne do druku DTF?
- Drukarka do DTF z wbudowaną proszkarką i tunelem suszącym lub urzędzenie DTG do druku arkuszowego na folii.
- Folia do termotransferu DTF, atramenty i proszek transferowy. W ofercie API.PL znajduje się specjalnie wyselekcjonowany i przetestowany zestaw folii, atramentów i proszków marki Kodak, które wspólnie stosowane zapewniają stabilność nadruków.
- Prasa termotransferowa dostosowana do wymiarów i kształtu produktów, na których chcemy umieszczać wydruki.
Jak wygrzewać DTF?
Czas wygrzewania transferu DTF może znacząco się różnić, w zależności od jego rozmiarów, zastosowanych kolorów, rodzaju folii, atramentów i kleju. Ze względu wiele czynników, które mogą wpłynąć na efekt końcowy przy każdym nowym projekcie zalecamy przygotowanie wydruku testowego i oszacowanie temperatury, czasu i siły docisku prasy termotransferowej. Czas naniesienia termotransferu waha się średnio między 10, a 30 sekund.
Jakie tusze do DTF?
Wybór tuszu do drukarki DTF może wyraźnie wpłynąć na uzyskiwany efekt końcowy. Tusz odpowiada za nasycenie barw oraz trwałość nadruku. Dodatkowo, wybór niskiej jakości tuszu, może skutkować zatykaniem się układów dokujących drukarki, co w efekcie naraża użytkownika na dodatkowe koszty serwisowania maszyny.
W naszej ofercie posiadamy sprawdzone tusze Kodak, dedykowane drukowi DTF. Tusz Kodak został zaprojektowany z myślą o długiej żywotności maszyny, dzięki czemu maszyna jest mniej obciążona, a głowice mogą pracować dłużej.
Czy atrament nie zasycha? Czy jest cyrkulacja białego atramentu?
Wszystkie drukarki do DTF w naszej ofercie mają cyrkulację białego atramentu, co oznacza, że biały nie zasycha. Dodatkowo cyrkulacja ta (w DTF.PL MIDI45 i DTF.PL MAX60 PRO) jest podłączona pod osobne zasilanie, czyli nawet przy wyłączonej maszynie, atrament biały jest nadal mieszany i nie zasycha. W przypadku dłuższego postoju maszyny (pow. 15 godzin), rekomendowane jest zlanie atramentu i czyszczenie urządzenia (głowic).
Co zawiera zestaw do druku DTF na rolce?
Zestaw do DTF w ofercie API.PL do druku na folii w rolce obejmuje drukarkę, proszkarko-suszarkę, komputer oraz oprogramowanie do obsługi zestawu. W przypadku DTF.PL MIDI45 oraz DTF.PL MAX60 PRO komputer dopasowany jest wydajnością do potrzeb oprogramowania CADLINK oraz pracą z plikami graficznymi oraz systemem Windows PRO.
Jakie są wymiary zestawu do DTF? Ile miejsca jest potrzebne do ustawienia zestawu do DTF?
W przypadku kompaktowej drukarki EPSON SC-F2200 o wymiarach 98,1 × 136,1 × 49,9 cm, z możliwością przysunięcia urządzenia do ściany wystarczy stabilny stół, który utrzyma ciężar drukarki ok. 94,5 kg. Przy większym stole można obok drukarki ustawić prasę termotransferową, i stworzyć zestaw gotowy do znakowania produktów transferami DTF (hybrid).
Zestaw DTF.PL MIDI45 to kompaktowy produkcyjny set do produkcji gotowych transferów. Zestaw obejmuje drukarkę do DTF, zintegrowaną proszkarko- suszarkę wraz w z filtrem, o wymiarach 134,5 cm x 230 cm. Dodatkowo pod urządzeniem znajduje się miejsce na przechowywanie rolek folii czy też kleju proszkowego.
Zestaw DTF.PL MAX60 PRO to produkcyjny komplet urządzeń do produkcji gotowych transferów. Zestaw obejmuje drukarkę do DTF, proszkarko-suszarkę oraz filtr zewnętrzny. Przy ustawieniu filtra obok zestawu drukującego, całość zestawu zajmuje miejsce o wymiarach 380 cm x 400 cm.
Jaka jest cena drukarki do DTF?
W zależności od planowanej produkcji inwestycja w urządzenie do druku transferów DTF to koszt od 5700 EUR. Cena zależy od zestawu (modelu) i jego konfiguracji.
Jeżeli potrzebujesz porady jaka drukarka do DTF lub zestaw byłby rekomendowany dla Twojego typu produkcji zapytaj naszego doradcę.
Czy urządzenia do DTF posiadają znak CE?
Wszystkie drukarki do DTF w ofercie API.PL są zgodne z przepisami Dyrektywy Maszynowej 2006/42/WE i posiadają znak CE.
Czy wydruk jest trwały? Ile prań wytrzyma?
Nasi klienci twierdzą, że min. 10 prań, zgodnie z przepisem prania w temp. 30-40st C, na lewej stronie, bez suszenia w suszarce bębnowej. Trwałość transferu uzależniona jest od wielkości nadruku, nasycenia barw, trybu druku (czy grafika jest rastrowana czy nie) i utrwalania transferu.
Jakie oprogramowanie jest zainstalowane na komputerze znajdującym się w zestawie?
W DTF.PL MAX60 PRO oraz DTF.PL MIDI45 składową zestawu jest komputer z monitorem i myszką, z systemem Windows PRO, dopasowany wydajnością do potrzeb oprogramowania RIP, oprogramowanie RIP CADLINK do przygotowania plików graficznych do wydruku. Komputer jest wyposażony w kartę WIFI oraz kartę sieciową z przewodem Ethernet.
Czy prezentacja maszyn jest płatna? Gdzie można obejrzeć dany model?
Prezentacje w naszym showroom w Rąbieniu (k. Łodzi, ul Okrężna 37) są bezpłatne. Najłatwiej zgłosić chęć prezentacji na naszej stronie umów prezentację określając urządzenie, którym jesteście Państwo zainteresowani. Chęć umówienia prezentacji można również zgłosić do naszego doradcy lub do Biura Obsługi Klienta.
Oprogramowanie CADlink do transferu DTF
Zachęcamy do przetestowania 15 dniowego, w pełni funkcjonalnego oprogramowania CADlink Digital Factory typu trial, wraz z bazą wiedzy w postaci filmów szkoleniowych oraz plików z ustawieniami DTF. Wypełnij formularz, aby otrzymać materiały.
Niezależnie od maszyny, o którą opiera się produkcję, sam proces zawsze przebiega tak samo: zadrukowaną folię należy posypać proszkowym klejem termoaktywnym, a posypany klejem nadruk musi zostać wysuszony za pomocą tunelu lub prasy termotransferowej. W procesie tym wydruk jest suszony i łączony z klejem. Odpowiednio wysuszony produkt stanowi transfer gotowy do aplikacji na tkaninę.
DTF – najważniejsze korzyści
Użytkowników drukarek biurkowych ucieszy niewielki koszt inwestycji. Posiadacze drukarek DTG będą zachwyceni możliwością zdobienia produktów, których do tej pory nie mogli umieścić w drukarce np. czapek. Rodzaj tkaniny i jej jakość przestają mieć znaczenie dla ostatecznego wyglądu nadruku, a to wszystko bez pre-treatmentu i przy zdecydowanie mniejszym zużyciu tuszu! Właścicieli drukarek rolowych, którzy zdecydują się na skonfigurowanie swojej maszyny z proszkarko-suszarką, zadowoli wysoka wydajność produkcji transferów w zautomatyzowanym procesie. Automatyka i wydajność to również niższe koszty produkcji.
Dla wszystkich reszta korzyści jest wspólna:
- łatwy proces produkcji i aplikacji
- fotograficzna jakość nadruków
- wiele kopii na jednym arkuszu
- transfer bez czasochłonnej przygotowalni
- transfer na różne podłoża
- pełnokolorowe transfery bez wycinania i obierania
- elastyczne nadruki
Przez swoje zalety i niewiele ograniczeń technologia DTF ma szansę stać się obiektem pożądania dla każdego producenta nadruków na tekstyliach. Sitodrukarze docenią możliwość produkcji pojedynczych transferów, a klienci zdobiący foliami termotranferowymi, doczekali się opcji zdobienia bez wycinania i obierania folii. Pracujący w technologiach cyfrowych dostrzegają kolejne plusy – aplikujący transfery tonerowe cieszą się łatwą produkcją transferów, a drukujący sublimacją mają wymarzone rozwiązania na bawełnę. Z kolei posiadacze drukarek DTG mogą drukować bez wcześniejszego przygotowania tekstyliów pre-treatmentem.
Technologia DTF pokonuje wiele ograniczeń najpopularniejszych technologii, to wszystko powoduje, że każdy chce ją wdrożyć w swojej firmie. Ostatnie miesiące pokazały jak to rozwiązanie zostało dobrze przyjęte. Rewolucja jeszcze się nie skończyła, rewolucja ciągle trwa.
Najczęściej zadawane pytania
Jak zrobić nadruk DTF?
Proces tworzenia nadruku rozpoczyna się od umieszczenia w drukarce DTF rolki z folią przeznaczoną do zadruku w tej technologii. Po wybraniu grafiki do druku, maszyna nanosi na folię warstwę kolorowego oraz białego atramentu. Następnie, na zadrukowaną powierzchnię nakładana jest druga warstwa, składająca się z kleju proszkowego. Zanim folia wyjedzie z drukarki DTF, ostatnim etapem jest żelowanie nadruków w tunelu suszącym. Po naniesieniu wszystkich warstw, gotowa do termotransferu folia wyjeżdża z drukarki i jest automatycznie nawijana na rolkę.
Gdy mamy tak przygotowany wzór, możemy przejść do transferu na wybrane podłoże, głównie DTF stosujemy na tekstyliach, ale podłoża, na które możemy transferować wydruki są bardzo różne. Zadrukowaną folię pozycjonujemy na docelowym produkcie (np. koszulce), a następnie wgrzewamy za pomocą prasy termotransferowej. Od tego momentu nadruk DTF jest już połączony z materiałem, po transferze w zależności od rodzaju folii możemy ją odseparować od podłoża na zimno, ciepło lub gorąco od razu po otwarciu prasy. Aby uzyskać najlepszy efekt druku, zalecamy wykonanie post-pressingu, który polega na 10-15 sekundowym dogrzaniu nadruku, uprzednio przykrytego papierem teflonowym lub papierem siliconowanym w zależności od tego na jakim efekcie wykończenia nam zależy – czy ma to być mocny błysk czy półmat. Ten proces sprawia, że nadruk zostanie lepiej osadzony i w efekcie stanie się bardziej wytrzymały.
Co jest potrzebne do druku DTF?
- Drukarka do DTF z wbudowaną proszkarką i tunelem suszącym lub urzędzenie DTG do druku arkuszowego na folii.
- Folia do termotransferu DTF, atramenty i proszek transferowy. W ofercie API.PL znajduje się specjalnie wyselekcjonowany i przetestowany zestaw folii, atramentów i proszków marki Kodak, które wspólnie stosowane zapewniają stabilność nadruków.
- Prasa termotransferowa dostosowana do wymiarów i kształtu produktów, na których chcemy umieszczać wydruki.
Jak wygrzewać DTF?
Czas wygrzewania transferu DTF może znacząco się różnić, w zależności od jego rozmiarów, zastosowanych kolorów, rodzaju folii, atramentów i kleju. Ze względu wiele czynników, które mogą wpłynąć na efekt końcowy przy każdym nowym projekcie zalecamy przygotowanie wydruku testowego i oszacowanie temperatury, czasu i siły docisku prasy termotransferowej. Czas naniesienia termotransferu waha się średnio między 10, a 30 sekund.
Jakie tusze do DTF?
Wybór tuszu do drukarki DTF może wyraźnie wpłynąć na uzyskiwany efekt końcowy. Tusz odpowiada za nasycenie barw oraz trwałość nadruku. Dodatkowo, wybór niskiej jakości tuszu, może skutkować zatykaniem się układów dokujących drukarki, co w efekcie naraża użytkownika na dodatkowe koszty serwisowania maszyny.
W naszej ofercie posiadamy sprawdzone tusze Kodak, dedykowane drukowi DTF. Tusz Kodak został zaprojektowany z myślą o długiej żywotności maszyny, dzięki czemu maszyna jest mniej obciążona, a głowice mogą pracować dłużej.