Technologia

Produkcja transferów DTF pozwala na pominięcie lub zredukowanie niedogodności towarzyszących nadrukom bezpośrednim na tekstyliach. W przypadku DTF koszulki nie wymagają wcześniejszego pokrycia pretreatmentem, a nadruk jest mniej wrażliwy na jakość bawełny, na którą jest aplikowany. Kolejną zaletą transferów DTF jest możliwość aplikacji na tekstylia inne niż bawełna, tj. poliestry i różne mieszanki. Ograniczeniem nie jest również kształt zdobionego produktu – przy użyciu odpowiedniej prasy termicznej możemy zaaplikować transfer DTF np. na czapkach z daszkiem, co jest bardzo trudne w druku DTG. Produkcja transferów umożliwia wydruk wielu niewielkich obrazów w jednym czasie. Ponadto, transfer DTF jest tańszy od wydruku w technologii DTG takiej samej wielkości, a jednocześnie jest bardziej elastyczny.

Transfer DTF – zdobienie odzieży nigdy nie było prostsze

Na przełomie 2019 i 2020 rozpoczęła się ogólnoświatowa pandemia. Od wielu miesięcy jest to temat numer jeden we wszystkich mediach. Wiele branż zostało zmuszonych, aby się zatrzymać, a ludzie zaczęli szukać sposobu na przetrwanie. Nasze życie przeniosło się do Internetu i wszystko wskazuje na to, iż właśnie dzięki tej aktywności technologia DTF dała się szerzej poznać. Znaleziona w dalekich zakamarkach świata zebrała całą atencję rynku i rewolucjonizuje sektor zdobienia tekstyliów.

Obserwatorzy rynku doskonale wiedzą, że nie przestaje on rosnąć. Nawet w tym trudnym okresie, firmy z tego sektora radziły sobie całkiem dobrze. Technologie cyfrowe jak sublimacja, DTG, czy transfery tonerowe stosowane zamiennie lub razem z technologiami analogowymi, jak sitodruk czy folie termotransferowe, pozwalają zdobić miliony tekstyliów każdego roku. Wydawało by się, że na rynku nie ma już miejsca na wielką rewolucję. A jednak. Fakt, że nie ma jednej,  uniwersalnej technologii powodował, że kilka ww. technologii musiało się uzupełniać i wzajemnie niwelować swoje ograniczenia.

DTF – rewolucja na rynku zdobienia tekstyliów.

DTF to technologia, która pokonuje wiele ograniczeń wymienionych wcześniej technik zdobienia. Pełnokolorowe nadruki bez wycinania, bez obierania, czasochłonnej i kosztownej przygotowalni, dostępne są „od ręki”. Powstają w technologii cyfrowej, co umożliwia  produkcję pojedynczych transferów. Użyty klej pozwala na stosowanie technologii na różnych tekstyliach takich, jak bawełna, poliester i mieszanki. Klej sprawia również, że transfery są bardzo elastyczne i mają ponadprzeciętną odporność na pranie. Wszystko to powoduje, że w ostatnich miesiącach obserwujemy stale rosnące zainteresowanie technologią DTF. Przyjrzyjmy się, na czym ona polega.

Co to jest DTF?

Transfer DTF (Direct to Film) to przygotowanie transferu z cyfrowego obrazu, wydrukowanego w technologii pigmentowej. Drukując na specjalnej folii oraz stosując sypki klej, przy użyciu prasy termicznej, jesteśmy w stanie przenieść cały wydrukowany obraz na tkaninę.

W związku z tym, że transfery DTF można drukować na drukarkach pigmentowych, technologia jest rozwiązaniem na każdą kieszeń. Drukarki typu desktop, profesjonalne drukarki do druku bezpośredniego, czy drukarki rolowe mogą z powodzeniem zostać zaadaptowane do produkcji transferów. Niewielkie drukarki biurkowe to dobre rozwiązanie na start, drukarki DTG wykorzystane do druku na folii to sposób na rozwój biznesu, a adaptacja drukarek rolowych to pomysł na zwiększenie możliwości produkcyjnych.

Wypróbuj CADlink do ustawień DTF
Oprogramowanie CADlink do transferu DTF

Zachęcamy do przetestowania 15 dniowego, w pełni funkcjonalnego oprogramowania CADlink Digital Factory typu trial, wraz z bazą wiedzy w postaci filmów szkoleniowych oraz plików z ustawieniami DTF. Wypełnij formularz, aby otrzymać materiały.

Pobierz trial

Niezależnie od maszyny, o którą opiera się produkcję, sam proces zawsze przebiega tak samo: zadrukowaną folię należy posypać proszkowym klejem termoaktywnym, a posypany klejem nadruk musi zostać wysuszony za pomocą tunelu lub prasy termotransferowej. W procesie tym wydruk jest suszony i łączony z klejem. Odpowiednio wysuszony produkt stanowi transfer gotowy do aplikacji na tkaninę.

DTF – najważniejsze korzyści

Użytkowników drukarek biurkowych ucieszy niewielki koszt inwestycji. Posiadacze drukarek DTG będą zachwyceni możliwością zdobienia produktów, których do tej pory nie mogli umieścić w drukarce np. czapek. Rodzaj tkaniny i jej jakość przestają mieć znaczenie dla ostatecznego wyglądu nadruku, a to wszystko bez pre-treatmentu i przy zdecydowanie mniejszym zużyciu tuszu! Właścicieli drukarek rolowych, którzy zdecydują się na skonfigurowanie swojej maszyny z proszkarko-suszarką, zadowoli wysoka wydajność produkcji transferów w zautomatyzowanym procesie. Automatyka i wydajność to również niższe koszty produkcji.

Dla wszystkich reszta korzyści jest wspólna:

  • łatwy proces produkcji i aplikacji
  • fotograficzna jakość nadruków
  • wiele kopii na jednym arkuszu
  • transfer bez czasochłonnej przygotowalni
  • transfer na różne podłoża
  • pełnokolorowe transfery bez wycinania i obierania
  • elastyczne nadruki

Przez swoje zalety i niewiele ograniczeń technologia DTF ma szansę stać się obiektem pożądania dla każdego producenta nadruków na tekstyliach. Sitodrukarze docenią możliwość produkcji pojedynczych transferów, a klienci zdobiący foliami termotranferowymi, doczekali się opcji zdobienia bez wycinania i obierania folii. Pracujący w technologiach cyfrowych dostrzegają kolejne plusy – aplikujący transfery tonerowe cieszą się łatwą produkcją transferów, a drukujący sublimacją mają wymarzone rozwiązania na bawełnę. Z kolei posiadacze drukarek DTG mogą drukować bez wcześniejszego przygotowania tekstyliów pre-treatmentem.

Technologia DTF pokonuje wiele ograniczeń najpopularniejszych technologii, to wszystko powoduje, że każdy chce ją wdrożyć w swojej firmie. Ostatnie miesiące pokazały jak to rozwiązanie zostało dobrze przyjęte. Rewolucja jeszcze się nie skończyła, rewolucja ciągle trwa.

Go to top